One protocol that will rule them all.

XMPP, na przekór osobom które twierdzą że XMPP nie nadaje się na protokół dla komunikatora ze względu na swoją nadmiarowość , powoli zaczyna się rozwijać i kolejne duże korporacje zaczynają dostrzegać jego zalety jako protokołu uniwersalnego.

Wczoraj jeden z pionierów na tym rynku czyli AOL/ICQ, uruchomił testowy serwer xmpp.oscar.aol.com, z którym można się oczywiście skomunikować za pomocą prawdopodobnie każdego klienta Jabbera, osobiście próbowałem tylko Gajim i Adium, jednak nie widzę powodu dlaczego nie miałby zadziałać np. z EKG2 czy Psi, zwyczajowo port 5222, wymagany TLS. Wystarczy do swojego numerka dodać domenę @aol.com. Na razie działa troszkę nie przewidywanie, jednak nie wymagajmy za dużo, to testowe środowisko. Brawa za inicjatywę.

Co najważniejsze, wszystko wskazuje na to, że to właśnie XMPP będzie protokołem który pozwoli na komunikację różnych platform pomiędzy sobą z czego wypada mi się tylko cieszyć ,bo posiadając własny serwer Jabbera i nie posiadając innych kont w jakichkolwiek sieciach, z łatwością mogę się porozumiewać już z użytkownikami Google Talk a za niedługo także AOL/ICQ.

Ciekawe co na to Microsoft z jego MSN ? Z drugiej strony bardzo zastanawiająca polityka całkowitego zamknięcia lokalnego tak bardzo czerpiącego z źródeł Jabbera Tlen.pl ?