iPhone czyli jak robić dobry biznes.

Nie pamiętam kiedy jakiś produkt był tak wyczekiwany jak iPhone. Właściwie od dobrego roku gdzieś kręci się ten temat a od pierwszego publicznego pokazu na WWDC 2007 huczy nie tylko blogosfera ale i każdy szanujący się serwis. Ostatnim przebojem jest szaleństwo pt. polujemy na iPhona czego wynikiem np. były zdjęcia zrobione komuś w pociągu. Osobnik owy prawdopodobnie ma w ręku właśnie nowe cudo Apple, ale czy aby na pewno ?

iphone-caltrain-751315.jpg

Ja nie jestem pewien, a wy ? Jednego jestem pewien, iPhone nie jest żadną rewolucją technologiczną bo nie ma klawiatury tradycyjnej, bo ma słaby aparat bo nawet nie obsługuje 3 generacji telefonii GSM. Tak naprawdę mój dwuletni Qtek 9100 ( niestety z Windows Mobile ) ma prawie takie same parametry. Ba! Mogę go bardzo łatwo upodobnić do IPhone. Może zatem rewolucją jest telefon z iPod’em ? Nie koniecznie. Sony prezentuje podobne urządzenia od jakiegoś czasu a wraz z ukazaniem telefonu Apple proponuje nowe telefony z 8GB miejsca na muzykę. Jestem bardziej skłonny powiedzieć, że w pierwszym etapie życia tego produktu, będzie wiele usterek, które doprowadzą klientów do szewskiej pasji, nie mówię już nawet o usterkach w sprzęcie ( jakie miał na początku np. każdy laptop Apple ), ale także np. słabych bateriach, które na przykładzie iPoda jeszcze można przeżyć, jednak są nie akceptowalne dla telefonu. Zobaczymy.

W takim razie gdzie ta rewolucja ? Moim zdaniem po pierwsze w idealnie przeprowadzonej akcji promocyjnej budującej napięcie. Nikt nie wie co dostanie a podobno już 7mln. anglików jest zdecydowanych aby go kupić, paranoja. Po drugie, plan biznesowy stojący za tym, sklep iTunes. To już nie będzie tylko muzyka, gry i filmy ale zapewne także dzwonki, ikonki, loga, tapety a przecież klient głodny.

Czy to telefon dla mnie ? Zdecydowanie nie!
Nie kupuję kota w worku

Update
Zupełnie przypadkowo zaraz po wysłaniu tego postu wpadłem na:

applecar1.png

Apple i Mercedes Benz podpisały umowę na mocy której Apple zajmie się także systemem komunikacyjnym i nawigacyjnym w samochodach tego koncernu od 2009. Także, może iPhone to dopiero początek eksploracji rynku ?