Dlaczego używam Linuksa ?

Zachęcony artykułem w czytelni Ubuntu, postanowiłem podzielić się z wami moimi pobudkami, ponieważ dla każdego to działa trochę inaczej.

  1. Tak używam Linuksa do zabawy. Jeżeli uważam że znudził mi się wystrój mojego pulpitu lub menadżer okienek mogę to zmienić, nie muszę chodzić przez całe lata w kurtce Vista lub Leopard. Ostatnio przemigrowałem z XFCE4 używanego z drobnymi przerwami przez 4 lata na xmonad bo takie moje widzimisię. Czuje się wolny. Czasami coś nie działa, to usypianie laptopa, to karta dźwiękowa szwankuje ale nic to, bo wiem że nie stało się to samo pod wpływem promieniowania kosmicznego a raczej z mojej manualnej interwencji w systemie. Cenię sobie wiedzę o systemie na którym pracuje, dzięki temu jestem pewien że jeżeli ja nic nie zepsuje lub hardware nie zawiedzie mogę spać spokojnie. Zasada numer 1, nic nie dzieje się samo. Wiem, że mogę używać tego samego systemu bez szczególnych zmian przez wiele lat.
  2. Moja praca to też różnego rodzaju Unikso-pochodne ( łącznie z SANami, IOSami itp ), 90% czasu spędzam przed terminalem. Żaden inny system ( włączając *BSD ) nie daje mi takich narzędzi do pracy jak Linux i nie ma drugiego takiego edytora jak VIM ( aczkolwiek on jest już dostępny prawie na każdą platformę ). Moje zamiłowanie do tego systemu przekłada się na to co robię w życiu ( i tak to się opłaca ).
  3. I na koniec, używam Linuksa bo szanuje i uwielbiam społeczność OpenSource i jej osiągnięcia, miliony pomysłów i tysiące dyskusji. Poza tym, jestem człowiekiem, który lubi wiedzieć Jak to działa? a właśnie Linux daje mi największe możliwości nauki. Kiedy mogę wspieram.


p.s.
Pewnie gdybym był grafikiem to Linuksa bym nie używał.